Sejm zakończył prace nad nowelizacją ustawy o rachunkowości, która teraz oczekuje jedynie na podpis prezydenta. Nowe przepisy wprowadzają więc zapowiadane wcześniej zmiany, które wejdą w życie już od 1 stycznia 2025 roku, znacząco wpływając na obowiązki sprawozdawcze firm – w tym, szczególnie w kontekście raportowania ESG.
Raportowanie ESG – zatwierdzone nowe obowiązki
Najistotniejszą zmianą z perspektywy raportowania zrównoważonego rozwoju jest zatem oczekiwana już od dłuższego czasu implementacja wymogów dyrektywy CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive). Zgodnie z nowelizacją:
- Duże jednostki oraz małe i średnie spółki giełdowe będą zobowiązane do przedstawiania informacji na temat kwestii zrównoważonego rozwoju
- Informacje te będą prezentowane w ramach sprawozdania z działalności firmy
- Raportowanie obejmie wpływ działalności firmy na środowisko, społeczeństwo i sferę ładu korporacyjnego
Podkreślenia jednak wymaga, że jednocześnie z wprowadzeniem do ustawy o rachunkowości całkowicie nowego Rozdziału 6c, regulującego publikowanie informacji ws. zrównoważonego rozwoju, nowelizacja wprowadza w życie także szereg innych przepisów, których stosowanie jest bezpośrednio lub pośrednio związane z ESG. Na przykład całkiem nowa w polskiej rachunkowości jest klasyfikacja jednostek sprawozdawczych na mniej więcej takie, jakich kategorie znane są w prawie przedsiębiorców: od teraz mamy więc również w rachunkowości jednostki duże, średnie, małe i mikro (do końca 2024 przepisy rachunkowe wyróżniały tylko mikro, małe i tzw. “wszystkie inne”)
Zmiany w innych ustawach związane z ESG
Nowe przepisy wprowadzają też obowiązkową atestację raportowanych informacji przez biegłych rewidentów, co znacząco podniesie wiarygodność prezentowanych danych ESG. Audytorzy do tej pory wydawali opinię po zbadaniu sprawozdania finansowego. Od teraz, jeśli w sprawozdaniu finansowym, tj. w sprawozdaniu z działalności lub jako samodzielny raport dołączony do informacji dodatkowej, jednostka publikować będzie informacje ws. zrównoważonego rozwoju (ESG), musi on uzyskać atest niezależnego biegłego rewidenta.
Jest to odpowiedź na rosnące potrzeby inwestorów i innych interesariuszy, którzy w coraz większym stopniu opierają swoje decyzje na czynnikach pozafinansowych. Dlatego też, jako powiązaną z nowelizacją przepisów o rachunkowości, wprowadzono w życie także nowelizację ustaw o biegłych rewidentach, krajowym rejestrze sądowym oraz w prawie bankowym.
Więcej na temat nowych regulacji przeczytasz pod adresem: https://esgbfc.com/nowe-regulacje/